کانوپی چیست + دیزل ژنراتور سایلنت

کانوپی چیست + دیزل ژنراتور سایلت

کانوپی چیست؟

معمولا در صنایع مختلف بخصوص صنایع سنگین از تجهیزات و ابزاری استفاده می‌شود که نقش مهمی در کارکرد بهتر آن دستگاه دارند. یکی از قطعاتی که در محافظت دیزل ژنراتور تاثیرگذار است، کانوپی می‌باشد. در این مقاله می‌خواهیم به کانوپی چیست + دیزل ژنراتور سایلنت بپردازیم.

کانوپی یکی از تجهیزاتی است که در صنعت کاربرد گسترده‌ای دارد و نوعی محافظت مکانیکی یا ساختاری می‌باشد که به صورت بدنه‌ای روی دیزل ژنراتور نصب می‌شود. این ابزار معمولاً شامل یک بدنه یا محفظه است که به منظور عایق صدا باعث کاهش صدای ژنراتور و جلوگیری از عوامل محیطی مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد، به عبارت دیگر دیزل ژنراتور سایلنت می‌شود. جنس بدنه کانوپی از ورق گالوانیزه می‌باشد.

کاربرد کانوپی

 • کاهش نویز

این ابزار برای کاهش صداهای ایجاد شده توسط ژنراتور مورد استفاده قرار می‌گیرد، به خصوص در مکان‌هایی مانند بیمارستان‌ها، هتل‌ها، مناطق مسکونی و… که نیاز به کاهش نویز دارند، از اهمیت بالایی برخوردار است.

 • محافظت از عوامل محیطی

کانوپی برای محافظت از ژنراتور در برابر عوامل مختلف محیطی مانند باران، برف، آب، گرد و غبار استفاده می‌شود. این موارد برای ایجاد یک محیط مناسب برای عملکرد بهتر ژنراتور ضروری است.

 • ایجاد کنترل دما و تهویه

کانوپی می‌تواند شامل سیستم‌های تهویه و کنترل دما باشد تا از ژنراتور و تجهیزات داخلی آن در برابر افزایش دما محافظت شود.

 • قابلیت باز و بسته شدن

این ابزار قابلیت باز و بسته‌شدن را به راحتی برای کاربر دارد.

 • حفاظت از دستگاه

این محفظه قابلیت محافظت از ژنراتور در برابر عوامل بیرونی و سرقت را دارد.

 • استفاده از رنگ روی کانوپی

رنگ کردن بدنه کانوپی باعث افزایش عمر مفید و کارایی آن می‌شود.

 محدوده های صوتی دیزل ژنراتور

محدوده‌های صوتی دیزل ژنراتور یکی از موارد مهمی است که برای استفاده بهینه و همچنین اطمینان از رعایت استانداردهای صوتی و ایمنی باید مورد توجه قرار گیرد. واحدهای تولید برق مانند دیزل ژنراتورها معمولاً صداهایی ایجاد می‌کنند که برای محیط‌هایی مانند کارخانه‌ها، بیمارستان‌ها یا سایر محل‌هایی که این صدا می‌تواند مزاحمت‌آور باشد، مهم است.

محدوده صوتی دیزل ژنراتور معمولاً بر اساس مقادیر صوتی در فاصله مشخصی از دستگاه تعیین می‌شود. این استانداردها برای اندازه‌گیری صدا اغلب از واحد دسیبل (dB) استفاده می‌کنند که مطابق با اعصاب شنوایی انسان می‌باشد. این اندازه‌گیری می‌تواند به عنوان راهنما برای انتخاب دیزل ژنراتور مناسب برای محیط‌های مختلف مورد استفاده قرار گیرد.

برای مثال، در محیط‌های صنعتی، حداکثر صدای مجاز ممکن است توسط استانداردها یا مقررات محلی تعیین شود. به‌علاوه، در مکان‌هایی مانند بیمارستان‌ها یا مدارس، صدای دیزل ژنراتور باید در محدوده‌ای باشد که به سلامت و آرامش افراد در این محیط‌ها آسیب وارد نشود.

میزان ضخامت ورق‌های کانوپی

ضخامت ورق‌های به کار رفته در کانوپی هر چه بیشتر باشد بهتر است، زیرا کانوپی به‌عنوان یک عایق صدا یا بدنه‌ای که صدا را کاهش می‌دهد شناخته می‌شود، به همین دلیل انتخاب ضخامت مناسب ورق‌ کانوپی جهت کاهش صدا و نویز بسیار مهم و تاثیر گذار می‌باشد.

نکات ایمنی و مهم در خرید کانوپی

 • کیفیت ساخت و استانداردها

اولین موردی که باید به آن توجه کنید، کیفیت ساخت دیزل ژنراتور سایلت است. اطمینان حاصل کنید که کانوپی انتخابی شما با استانداردهای بین‌المللی مرتبط با ساخت و نصب کانوپی‌ها (مانند استانداردهای صنعتی یا استانداردهای ایمنی) مطابقت دارد.

 • تهویه و ورودی‌های هوا

وجود سیستم تهویه مناسب در کانوپی بسیار حیاتی است، زیرا دیزل ژنراتورها برای اجرای بهینه به مقدار مناسبی از هوا نیاز دارند. باید مطمئن شوید که کانوپی دارای ورودی‌های هوای کافی و سیستم تهویه مناسب برای خنک کردن دیزل ژنراتور می‌باشد.

 • عیب یابی و دسترسی آسان

گرچه کانوپی به منظور حفاظت از دیزل ژنراتور و عایق صدا نصب می‌شود، اما باید از دیدگاه دسترسی برای عیب یابی و سرویس‌دهی نیز به آن توجه کرد. اطمینان حاصل شود که کانوپی دارای درهای قابل دسترسی و سیستم‌ برای آسانی دسترسی به تجهیزات داخلی دیزل ژنراتور باشد.

 • مواد و روکش محافظ

این نکته مهم است که مواد ساخت کانوپی باید مقاوم در برابر عوامل محیطی، مانند آب، رطوبت، ورودی‌های هوا، و همچنین مقاوم در برابر حرارت و آتش باشند. همچنین، به وجود روکش محافظ ضد زنگ و مقاوم در برابر خوردگی نیز توجه شود.

 • ملاحظات ایمنی

مطمئن شوید که نصب کانوپی و اتصال آن به دیزل ژنراتور، با ملاحظات ایمنی صورت گرفته باشد و همچنین احتمال بروز خطرات احتمالی مانند آتش‌سوزی یا انفجار به حداقل رسیده باشد.

جمع‌بندی

به طور کلی، ایمنی و کاهش صدا هنگام فعالیت دیزل ژنراتور بستگی به استفاده از یک کانوپی ایمن و با کیفیت دارد. برای خرید و مشاوره کانوپی چیست + دیزل ژنراتور سایلنت می‌توانید با کارشناسان متخصص در این زمینه در سایت مجذوب پاور ارتباط برقرار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *